AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

Záložáci během Hradby ukázali, že jsou rovnocennými partnery profesionálů

Autor: podplukovnice Miroslava Štenclová

Dnes skončilo cvičení aktivní zálohy teritoriálních sil Hradba 2021, do kterého se zapojilo téměř 1000 záložníků pěších rot krajských vojenských velitelství a na 300 profesionálních vojáků z útvarů Armády České republiky. Cvičení poprvé velelo Velitelství teritoria a využity byly jak vojenské újezdy, tak vrtulníková základna Sedlec i schválené civilní prostory.

 

„Naším cílem bylo prověřit schopnosti všech velitelských stupňů teritoriálních jednotek při plnění úkolů v operacích k zajišťování obrany a vnitřní bezpečnosti České republiky,“ uvedl velitel Velitelství teritoria a zároveň cvičení Hradba, plukovník gšt. Antonín Genser. „Vojáci aktivní zálohy jsou významnou silou Armády ČR při zajišťování obrany. V průběhu cvičení Hradba 2021 ukázali, že jsou schopni doplnit řady profesionálních vojáků a stát se jejich rovnocennými partnery.“

Námět: současné hrozby

Cvičení Hradba 2021 bylo součástí několikastupňového cvičení Odolné Česko 2021. Námět cvičení byl zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Vojáci aktivní zálohy zajišťovali ochranu a obranu objektů krizové infrastruktury a podporu simulovaného průjezdu spojeneckých jednotek na našem území. Dále plnili úkoly v asistenčních činnostech s Policií České republiky při zajišťování vnitřní bezpečnosti ve společných hlídkách.

Generálmajor Miloslav Lafek, ředitel sekce plánování schopností MO, vyjádřil spokojenost, že byl opět zahájen výcvik aktivní zálohy: „V době covidu byl výcvik jednotek aktivní zálohy omezen a cvičilo se pouze formou e-learningu. Nyní mohli být vojáci aktivní zálohy opět povoláni.“

Jedním z ostřílených záložníků, kteří se zapojili do cvičení Hradba 2021, byl nadporučík Ladislav Janda z pěší roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství České Budějovice. „Do aktivní zálohy jsem vstoupil před 10 lety, po skončení závazku vojáka z povolání, kterým jsem byl 24 let. Vzhledem k tomu, že můj pradědeček byl legionářem na italské frontě, ani jsem nepřemýšlel, že bych neměl pokračovat. A hlavně jsem chtěl cvičit,“ doplňuje spokojeně nadporučík Janda.

Cvičení Hradba poprvé proběhlo v roce 2016, a jednalo se o nejdelší výcvik v historii aktivní zálohy. V roce 2018 se jednalo o početně největší cvičení, povoláno bylo na 1400 záložníků ze 14 pěších rot krajských vojenských velitelství a strážní roty aktivní zálohy vzdušných sil.

  • Aktivní záloha je jedinou připravenou zálohou. Je jednou z forem dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti v době míru.
  • Jednotky aktivní zálohy jsou dvojího typu typu: 14 teritoriálních pěších rot AZ u krajských vojenských velitelství jsou primárně určeny k ostraze objektů kritické infrastruktury. Jednotky AZ u útvarů AČR a organizací MO posilují schopnosti útvarů AČR zařízení MO.
  • Počet vojáků zařazených do Aktivní zálohy OS ČR k 1. září je 3515, z toho 337 žen.
  • U teritoriálních jednotek AZ je k 1. září zařazeno 1632 vojáků, z toho 118 žen.

Převzato z: ARMY.cz