AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

Generál Alan ocenil vojáky čestným odznakem štábního kapitána Václava Morávka

10.9.2019

Za výjimečné výsledky při plnění úkolů a za podíl na rozvoji a činnosti aktivní zálohy ocenil ředitel Sekce plánování schopností MO generálmajor Jaromír Alan vybrané příslušníky aktivní zálohy a vojáky z povolání čestným odznakem štábního kapitána Václava Morávka. Stalo se tak v sále kolínské radnice za přítomnosti poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Víta Rakušana, starosty města Kolín Michaela Kašpara, zastupitelů města a dalších hostů.

 

Štábního kapitána Václava Morávka, hrdinu druhoválečného odboje, si aktivní záložníci zvolili za svého patrona. Čestné odznaky nesoucí jeho jméno byly uděleny v rámci slavnostního a pietního aktu při příležitosti 115. výročí narození Václava Morávka, konaného v pondělí 9. září 2019 v Kolíně.

„Aktivní záloha se stala naprosto plnohodnotnou součástí našich ozbrojených sil, a proto musíme vynaložit maximální úsilí k její integraci do útvarů a zařízení Armády ČR. Reálně předpokládáme, že se podaří zvýšit počty členů zálohy z dnešních téměř 3200 na 5000 osob v roce 2025,“ zdůraznil generál Alan během svého projevu. Dále zmínil, že není jednoduché stát se příslušníkem aktivní zálohy a přizpůsobit nejen svůj profesní, ale i osobní život náročným potřebám přípravy a pravidelného výcviku – o to víc je nutné vážit si jejich rozhodnutí být připraven k obraně vlasti.

Po slavnostním ceremoniálu se sešli záložníci a hosté na pietním aktu u pamětní desky na budově Obchodní akademie v Kolíně, aby zavzpomínali na odkaz a činy štábního kapitána Václava Morávka, brigádního generála in memoriam. Zde generál Alan připomněl, že štábní kapitán Václav Morávek je symbolem odvahy a statečnosti, jeho činy se staly součástí tradic naší armády a zařadil se mezi významné postavy našich dějin, jež si stále musíme připomínat.

Poté se všichni hosté sešli v Lošanech, aby si připomněli Morávkova spolubojovníka z odbojové skupiny Tři králové podplukovníka Josefa Mašína, generálmajora in memoriam, který se narodil před 123 lety. Obě vzpomínkové akce zorganizovala Společnost Václava Morávka.

  • Štábní kapitán Václav Morávek byl spolu s podplukovníkem Josefem Balabánem a podplukovníkem Josefem Mašínem součástí zpravodajsko-sabotážní skupiny Obrana národa - Tři králové.
  • Skupina se zaměřovala na sběr zpravodajských informací, přípravu a realizaci sabotážních a diverzních akcí.
  • Skupina se začala formovat krátce po okupaci Čech a Moravy v březnu 1939.

 

Při důkladném náhledu na uvedenou fotografii jistě poznáte, komu srdečně za udělené vyznamenání gratulujeme ...

Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová

Převzato z: ARMY.CZ