AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

26.6.2017 • V neděli 25. června si pozůstalí, významní představitelé státní správy a samosprávy, hosté ze zahraničí i občané připomněli 75. výročí vyhlazení osady Ležáky. U pomníku Kniha obětí jednotlivé delegace uctily památku položením věnců a květin.

Za resort obrany se pietní vzpomínky zúčastnili státní tajemník Ministerstva obrany Petr Vančura a velitel Pozemních sil Armády ČR generálmajor Štefan Kaleta.

 

 

Osada Ležáky byla nacisty vypálena 24. června 1942 v odpoledních hodinách. Osadu obklíčilo 150 mužů pardubické roty 20. záložního policejního pluku „Böhmen“ pod vedením gestapa; na vnější kordón bylo povoláno 30 českých četníků z Chrudimi a Náchoda. Němci shromáždili obyvatele Ležáků i z okolí, kde se právě zdržovali, a odvezli je do pardubické vily Zámeček, kde policejní pluk sídlil a za heydrichiády popravoval. Následně domy vyrabovali a kolem páté zapálili. Všech 33 obyvatel starších 15 let bylo po deváté hodině večer zastřeleno u Zámečku. Zpráva o vyhlazení Ležáků byla zveřejněna 25., respektive 26. června. Na podzim 1943 byly trosky budov strženy.

 

Obyvatelé byli popraveni

 

Místní obyvatelé byli popraveni v blízkosti pardubického Zámečku. Ležácké děti byly z Pardubic večer převezeny do dětského útulku v Praze a počátkem července do průchozího tábora v polské Lodži, kde byly roztříděny: Dvě děti byly vybrány jako vhodné k poněmčení a zbylých jedenáct 25. července předáno gestapu, načež byly zavražděny patrně v plynové komoře v Chelmnu.

 

Vyhlazení Ležáků přežily sestry Jarmila (* 13. listopad 1939) a Marie (* duben 1941) Šťulíkovy, které byly odeslány na převýchovu do Třetí říše. Jarmila se dostala do rodiny zemědělského inženýra Rudolfa Paetla na území Polska. Po válce rodina sama nahlásila, že opatruje dítě určené k poněmčení. Marie byla umístěna do rodiny německého úředníka v Poznani.

dsc_9795.jpg

Převzato z: Army.cz

Autor: prap. Olga Loebe, KVV Pardubice