AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

21.6.2017 • Před budovou Generálního štábu AČR dnes náměstek ministra obrany Jakub Landovský a první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jiří Baloun uctili památku armádního generála Heliodora Píky. Přesně před 68 lety jej komunistický režim nechal popravit po vykonstruovaném procesu.

 

Pietního aktu na Vítězném náměstí v Praze se dále účastnili místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss, ředitel Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Jan Kaše a zástupci Prahy 6, Konfederace politických vězňů, rodiny generála Píky a další hosté.

 

„Já se zdráhám použít slovo poprava, neboť poprava indikuje, že k tomu došlo po právu. A o tomto v komunistickém vykonstruovaném procesu nelze mluvit,“ začal svůj proslov náměstek ministra Jakub Landovský a dodal: „Pan generál jako jeden z mála v tomto těžkém období obstál a nekapituloval. A jeho příklad je důležitý i pro nás, abychom v dnešní době nekapitulovali a říkali si věci tak, jak jsou.“

 

„Armádní generál Heliodor Píka, legionář, voják, vlastenec, občan, velký člověk.  Člověk, jehož jméno se stalo synonymem pro takové pojmy, jako byla odvaha, vlastenectví, hrdost, morální a odborné kvality. Člověk, který se stal vzorem a to nejen pro vojáky, který nám v různých historických obdobích kolikrát tolik chybí. Čest jeho památce!“ zaznělo v projevu generála Balouna.

-----------------------------------------------------

Armádní generál Heliodor Píka

 

 

Narodil se 3. července 1897 ve Štítině u Opavy. Za první světové války vstoupil do československých legiích v Rusku. V době první republiky působil na hlavním štábu Československé branné moci v Praze, pět let byl vojenským atašé v Rumunsku. Za druhé světové války formoval československé jednotky v Sovětském svazu. V květnu 1945 se vrátil do Prahy, kde byl povýšen na divizního generála a jmenován zástupcem náčelníka generálního štábu Československé armády. V tomto období byl oceněn i dvěma sovětskými vyznamenáními, přesto byl po únoru 1948 zatčen a obviněn ze zrady a ve vykonstruovaném  politickém procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením.

 

Generál Heliodor Píka se 21. června roku 1949 stal první justiční obětí komunistického režimu. Částečně byl rehabilitován v roce 1968, plné rehabilitace se rodina dočkala až po pádu komunistického režimu.

 

img_4293.jpg

 

Převzato z: Army.cz

Autor: Viktor Meca