AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

Záložci uctili v Kolíně památku svého patrona štábního kapitána Václava Morávka

14.9.2021

V pondělí 13. září 2021 se sjeli do Kolína aktivní záložníci, aby uctili památku svého patrona, štábního kapitána Václava Morávka, přímo v jeho rodišti. Po tomto hrdinovi druhoválečného odboje jsou pojmenovány čestné odznaky, které jsou udělovány za výjimečné výsledky při výstavbě a plnění úkolů aktivní zálohy. Nejlepší aktivní záložníky a vojáka z povolání ocenil velitel Velitelství teritoria plukovník gšt. Antonín Genser v sále kolínské radnice.

 

Slavnostní ceremoniál se konal za přítomnosti senátora Senátu Parlamentu ČR Pavla Kárníka, poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Víta Rakušana, starosty města Kolín Michaela Kašpara, zastupitelů města a dalších hostů. 

 

„Jsem na vás hrdý, protože většina z vás oceněných se dobrovolně zapojila do obrany naší země a rozhodla se stát připraveným občanem. A právě vy, vojáci aktivní zálohy, jste budoucností armády,“ zhodnotil plukovník gšt. Antonín Genser ve svém projevu. Pamětní plaketou štábního kapitána Václava Morávka byl za významnou podporu aktivní zálohy oceněn Dopravní podnik města Brna, a.s.

 

Poté se hosté a vojáci sešli na pietním aktu u pamětní desky na budově Obchodní akademie v Kolíně, aby zavzpomínali na odkaz a činy štábního kapitána Václava Morávka, brigádního generála in memoriam, a připomněli si jeho 117. výročí narození.

 

Po akci v Kolíně položili hosté kytice a věnce také u lošanského památníku, kde si připomněli Morávkova spolubojovníka z protinacistické odbojové skupiny Tři králové - podplukovníka Josefa Mašína, generálmajora in memoriam, který se narodil před 125 lety. Obě pietní vzpomínky zorganizovala Společnost Václava Morávka.

 

Štábní kapitán Václav Morávek byl spolu s podplukovníkem Josefem Balabánem a podplukovníkem Josefem Mašínem součástí zpravodajsko-sabotážní skupiny Obrana národa - Tři králové. Skupina se zaměřovala na sběr zpravodajských informací a přípravu a realizaci sabotážních a diverzních akcí.

 

Aktivní záloha ozbrojených sil České republiky:

  • Aktivní záloha je součást zálohy ozbrojených sil České republiky.
  • Ozbrojené síly České republiky jsou vytvořeny k zabezpečení obrany České republiky.
  • Aktivní záloha je jednou z forem dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti v době míru.
  • Vojáci v aktivní záloze jsou v době míru připravenou zálohou, vycvičenou k plnění úkolů nejen pro mír, ale i při vyhlášení stavu ohrožení státu a válečného stavu.
  • Jednotky aktivních záloh jsou dvojího typu. 14 teritoriálních pěších rot AZ u Krajských vojenských velitelství jsou primárně určeny k ostraze objektů důležitých pro obranu státu (ODOS). Jednotky AZ u útvarů AČR a organizací MO posilují schopnosti útvarů AČR a zařízení MO.
  • Počet vojáků zařazených do Aktivní zálohy OS ČR k 1. září je 3 515, z toho 337 žen.

 

Jan_Vistiak_Moravek.jpg

 

Převzato z: ARMY.cz

Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová

Úpravy: Admin